Hizmetlerimiz

Diksiyon
Kursu

Günlük hayatımızda ``Etkili ve Güzel`` konuşmanın ne kadar önemli olduğunu farkında mısınız?
Hizmetlerimiz

Diksiyon
Kursu

Günlük hayatımızda ``Etkili ve Güzel`` konuşmanın ne kadar önemli olduğunu farkında mısınız?
Hizmet

Diksiyon
Kurslarımız

Kişi ‘konuşabilmelidir’ ve dahası düzgün ve doğru konuşma sürekli olmalı, alışkanlık haline dönüşmeli, kişinin yaşamına karışmalı ve onun ikinci doğası haline gelmelidir.

Kişi ‘konuşabilmelidir’ ve dahası düzgün ve doğru konuşma sürekli olmalı, alışkanlık haline dönüşmeli, kişinin yaşamına karışmalı ve onun ikinci doğası haline gelmelidir. Sahnede kullanılan dil, günlük hayatta kullandığımızdan biraz farklıdır. Fakat ister tiyatronun içinde, ister günlük yaşamda; her yerde ve her zaman doğru ve güzel konuştuğumuzu bilecek kadar uyanık olmalıyız. Güzel Konuşma Sanatı Eğitimi, konuşma sesinin eğitilmesi, ses tekniği becerilerinin geliştirildiği bir derstir. Bu eğitimin amacı, telaffuz organlarını en iyi biçimde kullanılmasını sağlayarak; vücudun ve sesin itilimlerinin doğru çalıştırılması ve yönetilmesini sağlamak; ses tonu, konuşma temposu,ezgisellik, tümce yapısı, sözcük seçimi ve vurgulama temrinleri ile kişinin konuşmasına doğru ve etkileyici bir anlatım biçimi kazandırmaktır. ‘En iyi kullanım’ derken nefes alma, seslendirme, telaffuz alanlarındaki yanlışların en aza indirilmesini anlıyoruz. Herkesin ‘kendine özgü’ bir konuşma biçimi vardır ve bir oyuncunun sesi, yaratıcı çabasının kuşkusuz en önemli aracıdır. Konuşma sesinin eğitilmesi, kişinin bireysel anlatım gücünü geliştirir ve aynı zamanda, sanatçı kişiliğinin oluşumunda da önemli katkıda bulunur. “Bir oyuncu, yalnız sözcüklerin, tümcelerin değil, hecelerin, hatta ‘harflerin’ de tadına varmak zorundadır…”

Televizyonların haber programlarına bağlanan konukları izlediğinizde bir gün benim de bir kanala bağlanıp konuşmam gerekir dediğiniz oldu mu? Şimdilik olmasa da ileride olabilir diyorsanız, bu yazıyı okumalısınız.

Bir haber programına bağlanıp sizden sorulan soruları yanıtlamanız istendiğinde yapabileceğiniz en iyi hazırlık, öncelikle yapımcı ve sunucuyla önceden konuşup, yapacağınız konuşmanın ayrıntılarını paylaşmak olmalı.

Mülakatınızın sohbet havasında olmalıdır, ancak etkili konuşma yapabilmeniz için ince ayrıntılar bulunmaktadır:

Yayından önce konuyla ilgili notlar hazırlamalı, konunun en can alıcı unsurlarını belirlemeli, yapımcıyla mülakatın giriş kısmında nelerin konuşulacağını ve sorulacak soruları öğrenmeli, telefon vb. parazit yapabilecek cihazlarınızı uçak moduna almalı, boğazda oluşabilecek uygunsuz durumlara tedbir amaçlı yanınıza bir bardak su almalısınız.

Yayın sırasında, çevrenizdekilerle iletişiminizi kesmeli ve sakinliğinizi korumalısınız. Konuşmanızın çok uzun olmamasına özen göstermeli, genel nitelikteki sorulara cevap vereceğiniz zaman aldığınız notları kullanmalı, sunucunun hazırlıklı olmadığınız konularda soru sorabileceğini de göz ardı etmemelisiniz. Sesinizin şiddet ve tonuyla, konuşma hızınıza dikkat etmeli; yayıncı kuruluşun kimliğine ve haberin niteliğine saygılı olduğunuzu hissettirmelisiniz.

Yayın tamamlandı ve bir “Oh!” dediniz. Ancak henüz bitmedi.

Yaptığınız mülakatı mutlaka dinlemeli ve yaptığınız hatalardan ders çıkarmalısınız. Kendinizi eleştirirken çok acımasız olmamalı, yapılan her konuşmanın bir öncekinden daha iyi olduğunu ve herkesin formunda olmadığı günler olabileceğini düşünmelisiniz.

Bu Hizmetten Yararlanmak mı İstiyorsunuz?

Bizimle
İletişime Geçin

Bizimle iletişime geçin, sizin için neler yapabileceklerimiz öğrenin.
Bu Hizmetten Yararlanmak mı İstiyorsunuz ?

Bizimle
İletişime Geçin

Bizimle iletişime geçin, sizin için neler yapabileceklerimiz öğrenin.

Bize Ulaşınİletişim Bilgilerimiz

Bizimle ofisimizde sıcak bir kahve içmek ister misiniz?
Adres
İncilipınar Mah. Nişantaşı Sokak,
Cazibe İş Merkezi No: 1001
Telefon
0 (541) 972 11 01
Email
info@narmedyaajans.com

Copyright by Nar Medya Ajans. Tüm Hakları Saklıdır.

Copyright by Nar Medya Ajans. Tüm Hakları Saklıdır.